نحوه شناخت اصل بودن فرش

شناخت اصل بودن فرش

فرش خوب

 

کاهش توان خرید مردم در یک جامعه مخصوصا کشور ما که هیچ سیستم نظارتی بر بازار فروش ومخصوصا  تبلیغات آن صورت نمیگیرد سبب ایجاد سوء استفاده بسیار از جهت تقلب در اجناس با مشخصات و اطلاعات فنی غیر واقعی در آن است .

در این بازار آشفته  پیدا کردن جنس اصل وارداتی خیلی آسان نیست اما برای خرید محصولات تولید داخل از جمله فرش راه کارهایی وجود دارد که در صورت آشنایی مشتریان کمک فراوانی خواهد کرد . ما در زمینه کار خودمان ( فرش ماشینی ) مطالبی را گرد آوری کرده ایم و از شما دعوت میکنیم تا انتهای مطلب همراه ما باشید .

 

استاندارد ملی ایران 

لوگوی استاندارد در فرش ماشینی به صورت تشویقی برای تولید کننده گان این صنعت در نظر گرفته میشود . 

هر شرکت بزرگ فرش ماشینی برای اینکه بتواند اطلاعات فنی درج شده در برچسب فرش را از نظر صحیح بودن مورد تایید خریدار قرار دهد نیاز به دریافت نشان استاندارد ملی ایران دارد .پس از کسب نشان ملی استاندارد اداره مربوطه به صورت ماهیانه به صورت سرزده محصول تولیدی را مورد برسی قرار میدهد و از نظر مشخصاتی که از بابت آن تولید کننده فرش استاندارد دریافت کرده است مورد برسی قرار میدهد .

فرش ماشینی استاندارد و خوب

آیا نشان استاندارد ملی ایران در پشت فرش کفایت میکند ؟

خیر در صورتی که نشان استاندارد ملی ایران را در پشت فرش ماشینی یافتید باید برسی کنید که آیا شماره 10 رقمی عضویت را داراست یا خیر .این عدد 10 رقمی دقیقا در زیر علامت استاندارد درج میشود .و جهت تایید دارا بودن استاندارد فرش میتوانید این عدد را به شماره 10001517 پیامک کنید که بلافاصله پیامکی مبنی بر منقضی شدن ، نشدن یا حتی صحیح بودن شماره برای شما ارسال میشود .

 

آیا دارا بودن نشان استاندارد به معنی با کیفیت بودن فرش است ؟

خیر همانطور که قبلا اشاره شد اداره استاندارد تایید میکند که مشخصات پشت فرش به درستی درج شده است  . به عنوان مثال فرشی که دارای استاندارد هست نمیتواند از نخ پلی استر استفاده کند و فرش را به عنوان نخ اکریلیک برچسب گذاری کند. ویا فرش 500 شانه باشد ولی  با برچسب 700 شانه فروش برود . به عبارت دیگردر شرکت دارای استاندارد واقعی از هر گونه تخلف در تولید محصولات جلوگیری به عمل می آید و جریمه های سنگین و یا حتی پلمپ واحد تولیدی صورت میگیرد. به همین سبب فرش های بافته شده با الیاف BCF هم هستند که دارای کیفیت فوق العاده پایین هستند اما به جهت درج صحیح اطلاعات پشت فرش دارای استاندارد نیز می باشند. تصویر زیر نمونه یک فرش با جنس نخ بی کیفیت پلی پروپیلن و در عین حال دارای نشان استاندارد است که اطلاعات دقیق پشت فرش درج شده است.

فرش ارزان قیمت

فرش اصل ولی بافته شده با نخ بی کیفیت پلاستیکی

 

 

 

 

فرش ارزان

فرش تقلبی بدون هیچ نشانی (تصویر فوق نمونه یک فرش 500 شانه است که فروشنده با برچسب تقلبی 700 شانه فروخته است)

 

 

شماره ثبت شرکت 

چند سالی است که باب شده فروشنده گان فرش از برچسب هایی با نام های انتخابی خودشان برای فرش ها در فروشگاه ها استفاده میکنند و دلیلش هم این است که مشتری پس از خرید فرش امکان استعلام قیمت فرش را نداشته باشد . دراین گونه برچسب ها هیچ شماره ثبت شرکتی درج نشده و هیچ آدرس دقیقی از کارخانه تولیدی پشت فرش یافت نمی شود. نمیخواهیم بگوییم که همه اینگونه فرش ها تقلبی است اما در این صورت امکان مشخص کردن خوب بودن یا بد بودن فرش وجود ندارد چرا که نمیتوان تایید کرد آیا اطلاعات درج شده پشت فرش واقعی است یا دستکاری شده 

فرش خاص

 

 

گواهی CE اتحادیه اروپا

الزام صادرات فرش ماشینی به کشورهای اروپایی کسب گواهی سختگیرانه CE اروپاست که تضمین سازگاری محصول با مقررات اتحادیه اروپا را نشان میدهد . واحد تولیدی دارای این نشان می بایست نظارت دقیق تری به روند تولید فرش از مواد اولیه گرفته تا کنترل کیفی داشته باشد تا بتواند فرش تولیدی را از گمرک کشور مقصد عبور دهد . متاسفانه راهی برای صحت این علامت در محصولات وجود ندارد و در صورت صادرات محصول در کشور مقصد مورد ارزیابی قرار میگیرد . این گواهی در قالب گواهی نامه ای فقط در اسناد شرکت وجود دارد .

 

حک شدن اطلاعات تراکم و شانه پشت فرش

تا چند سال قبل این روش برای شناختن فرشهای 700 شانه اصلی از تقلبی محسوب میشد و برای شناختن فرش های اصلی تراکم بالاتر کاربردی نداشت .در حال حاضر در فرشهای 700 شانه تقلبی نیز به صورت سوری قابل نوشتن مشخصات پشت فرش هست که با کسر بافت در قسمت پشتی متن مورد نظر را ایجاد میکنند . برای پیدا کردن نمونه اصلی باید توجه داشته باشید که در نوع اصلی این متن به صورت بافت برامده و عموما با استفاده از نخ های رنگی ایجاد میشود که در نوع غیر اصل این نوشته با فونت بد و به رنگ نخودی رنگ یا کرمی است . در واقع با حذف گره های موضعی پود فرش مشخص میشود .

فرش 700 شانه اصلی

بافت 700 شانه اصلی 

 

 

فرش 1200 شانه ماشینی اصلی

بافت 1200 شانه اصلی پشت فرش

 

 

فرش 700 شانه ارزان  و تقلبی

حک کردن مشخصات پشت فرش تقلبی  همانطور که مشخص است فونت بافت کاملا مشخص کننده تقلبی بودن است

 

 

بسته بندی فرش 

بسته بندی و نایلون فرش هایی که اسم واقعی خود تولید کننده در قسمت مشخصات باشد و تعویض نشده باشد همراه با نایلون با نام تجاری خود شرکت تولید کننده است و به صورت نایلون بی نام و نشان نیست .البته در فروشگاه های بزرگی که فرش را با برچسب خودشان به فروش میرسانند مثل شهر فرش حتی نایلون هم تعویض میشود اما به سبب هزینه اضافی فروشگاه های کوچک از این کار صرف نظر میکنند و فرش را با نایلون بی نام از خود کارخانه سفارش میدهند . عموما فرش هایی این چنینی از کارخانه های معتبر تهیه نمی شوند چرا که شرکت های بزرگ و معروف حاضر به قبول حذف مارک خود از پشت فرش نمیشوند.

سخن اخر

با توجه به توضیحات که در این زمینه بیان شد خریداران فرش در هنگام خرید از فروشگاه کماکان فراموش میکنند که مسایل فوق را در نظر بگیرند پس بهتراینکه از فروشگاه های معتبر خرید انجام شود یا در صورت خرید اینترنتی حتما از سایت اصلی فروش کارخانه خرید کنید . 

سایتهای آگهی مثل دیوار شیپور و از این دست متاسفانه راهی برای کلاهبرداران باز کرده اند که 99 درصد اگهی های درج شده برای فروش فرش که خود را کارخانه معرفی میکنند و یا با عنوان بازرگانی فرش یا خرید با قیمت های خیلی پایین فرش را میفروشند کلاهبردارانی هستند که منفعت خود را در اولویت فروش قرار میدهند .عموما این گونه افراد اشخاصی هستند که بدون هیچ هزینه ای اقدام به درج اگهی در این گونه سایتها میکنند و فرش های با تراکم بسیار پایین و کیفیت نخ صددرصد پلاستیکی را با عنوان های دروغین میفروشند به عنوان مثال طی تماس تلفنی که با چند مورد از این آگهی دهندگان گرفته شد شخصی عنوان میکرد مارک فرش نگین مشهد است اما کارخانه اش در کاشان وایشان فرش را به قیمت کارخانه از ایلام می فروخت .قضاوت با شما !

کانال های تلگرام و اینستاگرام فروش فرش نیز اکثرا فروشندگان فرش هستند که با عنوان خرید از کارخانه اقدام به فروش فرش می نمایند و پیگیری و ثبت شکایت علیه اینگونه کانال ها غیر قابل انجام و بی نتیجه است چرا که از هیچ ارگان دولتی پروانه کسبی دریافت نکرده و هیچ نشانی از صنعت و معدن ندارند.

شما با توجه به بودجه خود میتوانید با خیال راحت از میان فرشهای دارای استاندارد فرش انتخاب کنید این انتخاب با توجه به آگاهی کامل و شناخت شما از فرش صورت میگیرد نه به امید خرید فرش خوب فرشی تقلبی و کیفیت سطح پایین . دانش شما قبل از خرید فرش میتواند کمک کننده باشد.

 

 

تشخیص شانه و تراکم  ( ویدیو آموزشی )

 

 

 

 

شایان صادقزاده

سلام جناب حسینی عزیز از توضیحات ارزنده و مفید شما سپاسگذارم؛ آرزوی توفیقات روز افزون برای مجموعه فرش کاشان را دارم🙏🌺

معصومه کوهسنگی

سلام؛ سلام و خسته نباشید؛ از مطالب مفید شما..جناب حسینی لطفا در مورد شناخت شانه وتراکم هم یک ویدیو و یا مطلب بزارید..

پاسخ

مطلبی در این باره هست لینکشو به صفحه اضافه میکنم

خانم محمدی

آقای حسینی ممنون بسیار مفید و آموزنده بود

نوروزی

فرش نگین مشهد خریدم بعد متوجه شدم تقلبیه وبا دو برابر قیمت .به فروشنده اعلام کردم وقبول نمیکنه پولم را پس بده به کجا شکایت کنم تا حقم را بگیرم

پاسخ

از طریق صنف فرش فروش ها در شهر خودتون اقدام کنید اگر حق با شما باشد پروانه فرش فروشی آنها باطل خواهد شد

یحیی پایدار

سلام فرش کاشان گرفتم از یک شهر فرش در چابهار والان نگاه میکنم هیچ نشونه ای نداره روش وخیلی هم گرون خریدم میخوام بدونم ایا فرش کاشان نباید هیچ نشونه ای داشته باشه

پاسخ

سلام فرش های اصلی استاندارد و شماره ۱۰ رقمی ثبت دارن که با ۶۶ شروع میشه

یکتادهقان

سلام من فرس خریدم به عنوان ۷۰۰ولی فکرمیکنم ۷۰۰نیست مهراستانداردوکد۱۰رقمی دارد

پاسخ

شماره ده رقمی زیر علامت رو به شماره 10001517 پیامک کنید اگر اصل باشه استاندارد تاییدیشو میده اگر تاریخ استانداردش تمام شده باشه میتونید شکایت کنید

احمر

فرش ۶متری تاپ لاوین خریدم شماره استاندارد ۹ رقمی هست آیا معتبره

پاسخ

سلام شماره استاندارد فرش را به سرشماره 10001517 پیامک کنید اصل بودن فرش مشخص میشود

Captcha